Süleyman Fırtına Röportaj Bölüm 2
17 Mart 2019
Hepsini Göster

Giriş & Soru: Süleyman Abi Hoşgeldin, bağlama yapımına ne zaman başladın (başlama

hikayen nedir?)? Ne kadar zamandır bağlama yapıyorsun?

S.Fırtına:  Sene 1971 İstanbul’a gelişimiz. Sivas, Kangal’dan kalktık geldik İstanbul’a. 10 yılım marangozlukta geçti. Marangozluktan sonra bu biraderlerin saz yapımı ile ilgili olması benim de askerden geldikten sonra marangozluğa yakın olduğum için bağlama yapımına geçmem; böyle başladı.

Sene 80’den bu tarafa da atölyenin içindeyim, bağlamanın içindeyim yani.

Soru: Çok fazla insanlar bağlama yaptırdı mı burda?

S.Fırtına:  Tabii ki yani eski bu bağlamanın Hatta önceden kısa sap diye bir çok bilinen bir şey yoktu. Bunu Arif Hoca, Arif Sağ 82-83’lerde kısa sap olarak çıkardı. Ondan sonra tabii ki bütün bağlamalar kısa sapa döndü hemen hemen Yani uzun (sapın) yeri farklıdır. Kısanın (sapın) yeri farklıdır; ama yoğunluk kısa (saplı) bağlamalarda yoğunlaştı.

Bunun yanı sıra ölüm Kime yaptın dediğin zaman; çok var yani (saz) yaptığımız kişiler: Yavuz Hoca (Yavuz Bingöl) olsun, Derdiyok olsun (Bu kişi kim bilmiyorum, bulunamadı), Onur Akın zaten şu anda hala (gelir gider), bunu yanında Hasret (Hasret Gültekin) bunun yanında Ahmet Kaya… çok oturmuşluğumuz var Ahmet Hoca burada rahmetliyle, Hasret’le yine öyle.

Neşet  hocayı zaten.. Şurada çok oturmuşluğumuz var şurada oturuyo hatta! onun bağlamaları genelde uzundur Bozlak, orta anadolu olduğu için.. hep gelir şurada otururdu, saat 3, 4 akşam beraber kapatır giderdik.

Onun dışında. var böyle çok, işte Kara Hasan, Enver(NEt değil) yeni çocuklar

Kalite yaptığın zaman zaten insanlar seni bulurlar; ben de demiyorum ki ben bir numara kalite böyle bir şey yok. Herkes kendine göre iyi ustadır tanır. Ben de kendime göre diyebilirim.